
Stvaranje bora spriječite pomoću samo jedne namirnice (recept)
Laneno sjeme iz ove maske doprinosi svojim ljekovitim svojstvima vašem potkožnom tkivu, podmlađuje masne ćelije i vraćajući onaj mladalački izgled u predjelu oko obraza, naročito u senzitivnim dijelovima kože oko očiju, gdje je koža najtanja i sklona boranju.
Stavite kašiku lanenog sjemena u činiju i prelijte ga trećinom šolje ključale vode, mućkajte nekoliko minuta i zatim prekrijte salvetom i ostavite da odstoji do večeri.
Iscijedite mješavinu te večeri. Koristite gelastu vodenu masu u kojoj je laneno sjeme ostavilo svoja ljekovita svojstva. Nanesite ovaj rastvor lanenog sjemena na očišćeno lice i vrat pomoću štapića za uši. Ne morate brinuti oko izbjegavanja predjela očiju, slobodno rastvor nanesite i tamo. Kada se maska osuši na vašem licu – ponovo namažite. Ovu proceduru ponovite pet puta.
– Podiže crte lica, tonira i zateže kožu
– Umanjuje široke pore
– Hidrira kožu
– Služi i kao piling za kožu
– Smanjuje višak sebuma na masnoj koži
– Pomaže sprečavanju formiranja akni i uklanjanju bubuljica sa lica
– Usporava stvaranje bora i eliminiše stvaranje tankih linija na licu jer ima svojstva koja intenzivno usporavaju starenje
Laneno sjeme – ljekovitost

Sjemenke lana sadrže mnoge nutrijente i aktivne biljne spojeve koji mogu pomoći kod poboljšavanja probave i prevencije kroničnih bolesti, pa se često lan sjemenke koriste kao lijek.
Stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline, navode da jedna jušna žlica lanenih sjemenki sadrži:
37 kalorija,
1.3 grama proteina,
1.9 grama dijetalnih vlakana,
3 grama ukupnih masti, od čega 2 grama polinezasićenih masti i 0.5 grama mononezasićenih masti,
vitamine B skupine,
kalcij, željezo, magnezij, fosfor i kalij.
Bitno je spomenuti da lanene sjemenke sadrže alfa linolensku kiselinu (ALA), koja se smatra esencijalnom omega – 3 masnom kiselinom. Ona se u organizmu može složenim biokemijskim putevima sintetizirati u dugolančane omega – 3 masne kiseline, eikosapentaenoičnu (EPA) i dokosaheksaenoičnu kiselinu (DHA).
Da bi alfa linolenska kiselina pružila organizmu prednosti koje pružaju omega – 3 masne kiseline, mora se prevesti u EPA i DHA, ističu stručnjaci s medicinskog portala Harvard Health. Međutim, enzima, koji u organizmu provode te reakcije pretvorbe, nema dovoljno da bi se sva količina alfa linolenske kiseline iz lanenih sjemenki prevela u EPA i DHA.
S tim na umu, treba primijetiti da mnogi izvori navode kako jedna jušna žlica lanenih sjemenki ima oko 2 grama omega – 3 masnih kiselina, što je tehnički točno, ali se u organizmu te količine ne iskoriste u tolikoj količini.